O nas

Ceramika bolesławiecka – unikalna w skali światowej, dostępna od ręki w Szczecinie

Oglądaliśmy je w hollywoodzkich produkcjach, takich jak „Notting Hill” czy „To właśnie miłość”, znamy je jednak z domów naszych babć - wyroby ceramiczne polskiej firmy „Bolesławiec”. Warto mieć je w swoim kredensie.

Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” są jednym z największych producentów ceramiki na świecie. Wszystkie naczynia i dekoracje są formowane i ozdabiane ręcznie. Wyroby swoją niepowtarzalność zawdzięczają unikalnej technice stempelkowej i charakterystycznym kobaltowym barwom. Można się o tym przekonać odwiedzając szczeciński sklep z oryginalną ceramiką bolesławiecką, działający niedaleko Bramy Portowej, przy alei Niepodległości 3. Sklep, choć niewielki, zaskakuje bogactwem i różnorodnością form. Na miejscu można się dowiedzieć, że ceramika jest podzielona na różne grupy dekoracyjne. Najstarsza to ta klasyczna, z gęstym ciemnoniebieskim wzorem. Próg wyżej jest dekoracja o podwyższonym standardzie, następnie dekoracja unikatowa, artystyczna i ekskluzywna, czyli ta z najbardziej wytwornymi wzorami. Co ciekawe, dwa ostatnie typy dekoracji są malowane pędzlem przez wyspecjalizowanych malarzy i sygnowane ich podpisami. Z myślą o klientach lubujących się w minimalistycznych formach wysokojakościowych produktów, powstały również białe zastawy z delikatnym czarnym wzorem, a także całe gładkie.

W sklepie przy alei Niepodległości można obejrzeć te najbardziej wyjątkowe propozycje naczyń i ozdób. Chcąc zapoznać się z całą paletą wzorów należy sięgnąć do firmowego katalogu. A jeśli coś z niego wybierzemy, wyrób z łatwością zamówimy w szczecińskim sklepie, bez dodatkowych opłat.

- Zainteresowanie ceramiką bolesławiecką zawsze było spore, jednak w ostatnich latach można zaobserwować, że wśród jej miłośników pojawia się coraz więcej młodych osób – zdradza właścicielka sklepu. – Kolejne pokolenia decydują się na wyroby ceramiczne i stale poszerzają swoje kolekcje. Fakt, że wracamy do klimatów przaśnej kuchni naszych babć i domowych pieleszy przyprawia o radość. Jesteśmy w stanie zrealizować nawet bardzo duże zamówienia. Jedną z ciekawszych możliwości jest zamówienie ceramiki bolesławieckiej w charakterze prezentu ślubnego lub zastawy weselnej. Specjalnie sygnowany serwis w takim charakterze będzie wspaniałą pamiątką na lata.

Naczynia doskonale sprawdzają się w roli prezentów czy ozdób, jednak ich wartość użytkowa jest tu najwyższa. Ceramika jest bardzo przyjemna w kontakcie ze skórą, nie czuć szorstkości, wyroby są trwałe i długo trzymają ciepło. W wybranych naczyniach można zapiekać dania w piekarniku. Wyroby ceramiczne można też myć w zmywarce, podgrzewać na płycie, a także odgrzewać w kuchence mikrofalowej. Odwiedzając sklep przy alei Niepodległości można natknąć się na cykliczne promocje dotyczące wybranych artykułów.

Jedyny szczeciński sklep z oryginalnymi wyrobami Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” sprawia, że dystans między Szczecinem, a Bolesławcem znacznie się skrócił. A skoro naczynia o światowej renomie są dostępne od ręki, warto się o nie wzbogacić i wprowadzić do swojego domu odrobinę tradycji dawnych lat.